Web Obce

Historie Kluckých Chválovic

Poslední aktualizace:

Chvalovice odvozují svuj název od osobního vlastního jména Chvał, některého z prvních držitelů obce. Chval je mužské jméno, které v současné době v Čechách mají dva jedinci, kteří slaví svátek 30. prosince.
Předpokládejme, že rozvoj a život vsi Chvalovice byla spjata s nedalekým hradem na Chlumě, který založil jeden z předků rodu Slavatů z Chlumu a Košumberka Bleh. Historicky je doložen Bleh "Bun" z Chlumu, jež zemřel roku 12821. Z Litoměřicka přišel jeho rod na Čáslavsko a zastával v Čáslavi vysoké posty. Na základě politického vývoje mu byly městské posty odňaty (1253) a místo nich získal krajinu jižně od Čáslavi, kde založil svoje sídlo a začal rozvíjet okolí. Máme informace o tom, že v roce 1318 žil jeden z rodu, Sezema, syn Blehův na Smrčanech, dnes zaniklé vsi, která se nacházela nad ostrohem nad rybníkem u Chvalovského mlýna.

Nejrannější zmínka o Chvalovicích je z roku 1360, kde na listu s datem 21.prosince je mezi majetkem bratří z hradu Chlumského (Diviš, Vilém, Procek, Mstislav, Slavata a Ješek) je vyjmenována ves Chvalovice 2.
Zmínek o Chvalovicích je v pramenech několik, avšak ne každá zmínka je vztažena k těm našem Chvalovicům. V poměrně nedalekém okolí ještě dnes stojí několik vesnic (osad či částí obce), které nesou jméno Chvalovice: prvně tedy Klucké Chvalovice, na Doubravě pak Žlebské Chvalovice, Velké Chvalovice u Peček nebo Chvalovice u Kovanic (Nymburk).
Z roku 1390 pochází zpráva3 o kostele v Ledči Nad Sázavou, kdy "S přivolením Václava, bratra svého, daroval Petr r. 1390 úrok v Chvalovicích ke kostelu ledeckému na záduši manželký své Keruše a aby čtvrtý kněz u kostela držen býti mohl." Ačkoliv Ledeč nad Sázavou není tak vzdálené sídlo, pravděpodobně se nejedná o Chválovice Klucké, nýbrž o ty Žlebské, či jiné.
Ve Chválovicích by mohl být též zemanský statek, možná stavba, které místní říkají u Zelenu na hrádku. Majitel statku, Ješek z Chválovic je uveden jako svědek na jedné z listin vilemovského kláštera. Nicméně i tento Ješek mohl mít svůj statek v těch Žlebských Chvalovicích.

Ještě roku 1386 je jako držitel hradu Chlum uváděn Ješek z Chlumu († 1391), jeho synové Jan, Vilém, Beneš a Diviš patřili mezi příznivce Mistra Jana Husa. Roku 1415 připojili bratři své podpisy k stížnému listu české šlechty proti Husovu upálení a o rok později rozdělili si majetky tak, že Jan vzal za svůj díl Chlum hrad s dvorem a vsí před ním, tvrze Podmokly, Smrčany a Radoňov a vesnice okolo Chlumu. Vilém a Diviš dostali po polovici Košumberka a Beneš Podhořany a Jenikov s vesnicemi. Ještě téhož roku Jan manželce své Žofce na vsech Čejkovicích a Chvalovicích věnoval. Když byl v červnu 1421 vyhlášen zemský sněm v Čáslavi, na němž byly za zemský zákon přijaty čtyři artikuly pražské, římský král Zikmund sesazen z českého trůnu a jmenována nová prozatímní zemská vláda, byl Jan z Chlumu jedním z účastníků4 .

Ačkoliv, nebo právě proto, že chlumští bojovali za kalich, byly Smrčany zpustošeny v husitských válkách. Smrčanská tvrz stála na ostrohu nad mlýnem a nad hrází chválovského rybníka. Ještě v roce 1458 je tu doložený dvůr a mlýn a již žádná ves. V roce 1462 byl dvůr pustý a mlýn i se smrčanskými pozemky byl připojen k Chvalovicům.

V úterý po sv. Mikuláši roku 1574 propustil císař Maxmilián II. Divišovi Sl. z Chlumu ze závazku manského Čejkovice, Třebonín, Hraběšín, Opatovice a Klucké Chválovice5.

Podle Pamětní knihy obce Klucké Chvalovice8 drželi Slavatové Chvalovice až do roku 1579, kdy je Adam prodal Jindřichu Chotouchovskému z Nebovid, který držel též Kluky. Jan Barták10 uvádí prodejní datum až rok 1586 a připojuje cenu 6 825 (snad kop grošů). Takto se poprvé dostaly ke Klukům, občas byly odtrženy, ale zase připojeny (viz dále). Chotouchovští však již po pěti letech prodávají majetky Janu staršímu Lukaveckému z Lukavce a na Klucích. Někteří členové této rodiny žili i ve Chvalovicích, zde zemřeli a jsou pohřbeni ve Zbýšově.

Vyhýbání se placení mýta (cla) existuje od té doby, co bylo clo vynalezeno a tak ani nepřekvapí, že se obchodníci už ve středověku vyhýbali zavedeným starým silnicím, tak aby nemuseli platit clo, jezdili tedy6 "z Ledče Chvalovicemi, Tupadly, Drobovicemi a Sintlochy do Zbislavě". Čímž městu (a tedy i královi) vznikala škoda na clu, stěžovali si tedy čáslavští a "poručili r. 1666 3. dubna tehdejší krajští Ferdinand Robmháp ze Suché a Theodor Mulcer z Eozentálu" všem, aby město podporovali obchodníky zajímali. Tak se tedy řešilo mýto, když ještě neexistovaly ani mýtné brány ani satelitní systém.

Při popisu starých zemských cest kraje Čáslavského uvádí Jan Barták ve své topografii 11 po hlavní haberské cestě na druhém místě vedlejší cestu haberskou, která vedla z Habrů na Kutnou Horu takto: z Habru na Chrtnici (Chrtníč), N. Ves, Chvalovice, Šebestěnice, Březí, Dubina, Vodranty, Kluky, Pucheř, nebo na Krchleby, Močovice, Třebešice. Další spojení bylo mezi Ledčí nad Sázavou a Přeloučí, které v Čáslavském kraji začínalo z Hroznětína na Chlum, Chvalovice, Vosinu (snad Kocanda), Přibyslavice, Bratčice, Horky, Žleby, Vinaře Lovčice, Podhořany, Turkovice, Lipoltice. Po dnešních spojnicích v tehdejším kraji to byla cesta na víc než 45 km. Z výše uvedeného vyplívá, že všechny současné cesty jsou funkční již od středověku, jedině snad jejich kvalita a lokální význam v čase kolísá.

Na přelomu 16. a 17. století mění Chlum (a přilehlé vsi, tedy patrně i Chvalovice) poměrně rychle majitele až se dostane po r. 1604 do rukou Zuzany ze Šaratic. Ta na zadluženém sídle přežila třicetiletou válku. Válečnými útrapamy ztižený, zplundrovaný a vypleněný statek vyměnila Zuzana prostřednictvým soudu kolem roku 1622 s Marií Magdalenou Trčkovou. Marie Magdalena uměla šikovně nakupovat zadlužené nemovistosti, dnes bychom řekli nemovitosti v exekuci, a výhodně je zhodnotit. Poté, co byl rodu Trčků zabaveny majetky, daroval cisař Ferdinand II. (r. 1636) statky Krchleby, Dobrovitov a také náš Chlum Valterovi Deveroux, přednímu vrahu knížete Frýdlantského a jeho společníkům7 tedy Valdštějnovi. Nicméně Chvalovice přešly pod Golčův Jeníkov.

Sledovat vývoj obce po třicetileté válce je vemlmi komplikované zčáti i proto, že válka si vybrala krutou daň v podobě mnoha lidských životů právě i u nás. Uvádí se, že se ves vylidnila a zpustla. Avšak vypleněny mohly být jiné vesnice, především Chlum, neboť jedním z defenestrovaných místodržících v r. 1618 byl Vilém Slavata z (našeho) Chlumu a Košumberka9. V roce 1654, tj. 6 let po skončení války, ještě za Maxmiliána Golče, uvádí Pamětní kniha8 6 statků, kde hospodaří sedláci a k tomu 3 statky prázdné a 5 chalup. Totéž uvádí ve své topografii o Čáslavském kraji Jan Barták10 a ještě dodává jednu chalupu nově postavenou.




Popisek č. 1, (později 4) - kovárna, č. 2, (později 5) - dvůr,
č. 3 (6) - myslivna, 4(7) - chalupa, 5 (8) - 8 (11) - statek,
19 (12) obecní pastouška

V roce 1636, podle Pamětní knihy8, patří Chvalovice a spousta sousedních vsi mezi majetek Maxmiliána Gotze (Golčův Jeníkov). Po 21 letech zdědil panství příbuzný Jan Jetřich z Ledeburu, který přikoupil Kluky dříve odtržené. Kluky byly následujícím majitelem zase odprodané. Roku 1675 drží Chvalovice Eva Valdstejnská z Glouchova. Roku 1700 kopuili Kluky a Chvalovice Obytečtí z Obytce, o deset let později jsou v majetku Isidoa Obyteckého a jeho manželky Františky Robnhápové. Téměř o 100 let později je uváděn jako majitel Tomáš Jiránek a po něm v r. 1815 prohrál pantsví Kluky, včetně Chvalovic, Adolf von Pötting v loterii. Konečně roku 1830 se dostali Chvalovice do majetku Gabriely Auerspergové rozené Lobkovitzové. V našem kraji vlastnil rod pouze Chvalovice a Dobrovítov. Ostatní vesnice patřily pod Krchleby, tedy Schwarzenberkům sídlícím na Orlíku.

Ve statistickém a místopisném seznamu (J.G.Sommera) z roku 1834 má vesnice 64 domů a 484 obyvatele vesměs katolického vyznání (minoritně jsou zastoupeni židé a evangelíci). K obci patří vrchnostenský dvůr (dřevěný), hostinec, myslivna (současná hospoda) a stranou ležící mlýn s pilou. V roce 1848 se zachoval stejný počet domů, jen o 23 obyvatel méně a o 6 let později měla obec již 426 obyvatel. Z pozdějších majitelů jsmenujeme Jana Eisnera z Eisensteinu nebo Emilii z Rittersteinů.
Ještě předtím, než od Severina a Francizsky Obermayerových kopuil statek rytíř Hugo Görlich s manželkou Annou, dřevěný statek v roce 1860 vyhořel. Zůstala z něj stodola, která stojí dodnes (2018). Nový statek postaven nebyl a hospodářské pozemky mimo louky a pole, které užíval lesní a hajný byly pronajaty.

Rytíř Hugo s manželkou Annou postavili mezi roky 1905-7 nový dvůr a převzali polovinu doposud pronajatých polí a začali hospodařit. Po převratu v r. 1918 prodali manželé včas část panství, tak aby statek nepodléhal vyvlastnění. V roce 1928 prodali dědicové manželů Görlichových majetek řádu Dominikánů. Z uvedeného obchodu profituje i obec, která následně mohla investovat do svého rozvoje.


V roce 1960 došlo ke spojení Kluckých Chvalovic a Zbýšova. Po kolektivizaci užívalo statek místní JZD jako opravárenské dílny. Panský dům, přestože byl obývaný, postupně chátral, ale ještě stojí. Statek byl předán vrámci církevních restitucí zpět řádu Dominikánů. Zatímco panský dům je nadále prázdný a postupně chátrá a upadá, hospodářské budovy jsou pronajímány a tím pádem je úpadek pomalejší.



V padesáltých letech minulého století žilo ve Chválovicích trvale přes 300 lidí (dle pamětníků). Po druhé světové válce mnozí z nich odešli do vylidněného pohraničí. Např. pan Josef Vilimovský, který svůj statek odprodal panu Zelému a dle zápisu v kronice z roku 1949 odešel do pohraničí.
První úvahy o zavedení elektřiny jsou zasznamenány v roce 1935, toho roku však elektřina zavedena nebyla kvůli vysokým nákladům. Elektřina přišla až o více než deset let později v roce 1947, v roce, kdy bylo zazanmenáno katastrofální sucho.
Po povodních, které ničivě zasáhly ves v roce 2002 se začalo uvažovat o rekonstrukci mostu přes vranidolský potok. Most byl následně zbořen a postaven nový, rozšířený.



Prameny:

1) Bc. Marek Cimpl: Vilém Slavata z Chlumu a Košumberka. Cesta k oknu Pražského hradu a odtud ke slávě: https://dspace.cuni.cz/bitstream/handle/20.500.11956/73752/DPTX_2014_2_11210_0_436737_0_165271.pdf?sequence=1
2) Desky dvorské XIII. pag. 159, a XIV. pag. 273
3) August Sedláček: Hrady, zámky a tvrze Království českého,díl 12, Čáslavsko
4) Bc. Marek Cimpl: Vilém Slavata z Chlumu a Košumberka. Cesta k oknu Pražského hradu a odtud ke slávě: https://dspace.cuni.cz/bitstream/handle/20.500.11956/73752/DPTX_2014_2_11210_0_436737_0_165271.pdf?sequence=1
5) http://opatovice-zbysov.eu/html/Historie.html#anchor2 6) August Sedláček: Děje města Čáslavě, Praha 1874. str. 228
7) August Sedláček: Hrady, zámky a tvrze Království českého,díl 12, Čáslavsko, str. 216
8) http://ebadatelna.soapraha.cz/a/294/1
9) https://cs.wikipedia.org/wiki/Vil%C3%A9m_Slavata_z_Chlumu_a_Ko%C5%A1umberka
10) https://ebadatelna.soapraha.cz/a/1199/47
11) https://ebadatelna.soapraha.cz/a/1199/33