Web Obce


Poslední aktualizace:

Klucké Chvalovice najdete ve východním cípu Středočeského kraje. Na Vysočinu to máme cobydup. Vesnice je obklopená smíšenými lesy, které v létě přímo lákají k houbaření. Při procházce jedním z nich se můžete dostat k chválovskému mlýnu, který k vesnici také náleží. Vesnice spadá pod okres Kutná Hora, nicméně nejbližší město je Čáslav (cca 15 km).

Ves Klucké Chvalovice byla zpočátku samostatnou obcí, po roce 1960 se přidružila ke Zbýšovu a toto spojení trvá dodnes. Podle ČÚZK má obec největší katastrální výměru ze všech zbýšovských obcí, tj. 505 ha včetně 253,8 ha orné půdy a 150 ha lesů.

V roce 2014 měly Klucké Chvalovice 114 trvale hlášených osob - je to po Zbýšovu druhý nejvyšší počet obyvatel. V Kluckých Chvalovicích je postaveno 73 domů, z tohho je 44 trvale osídlených a 29 sloužících jako rekreační chalupy; 4 rekreační chaty jsou u Chvalovického rybníka nedaleko o samotě stojícího Chvalovického mlýna (údaje k roku 2010).

Do vsi byl v r. 1999 doveden veřejný vodovod a v letech 2002-3 byla plynofikována. Na jaře roku 2015 byla provedena rekonstrukce elekrického vedení a veřejného osvětlení. Byl položen nový asfaltový povrch na příjezdové cestě do mísního ZD a v říjnu 2018 nový asfaltový povrch na silnici Chválovice - Zbýšov. Bezproblémově zde funguje internetové wi-fi připojení.

Školou a poštou spadají Klucké Chvalovice do Zbýšova, část občanů se díky blízkému vlakovému spojení orientuje na Vlkaneč nebo Čáslav. Lékařská ordinace je dostupná, stejně jako nejbližší obchod, ve Zbýšově nebo v Čáslavi.

Pravidelné dopravní spojení zajišťují autobusy, které spoují Chválovice se Zbýšovem a Čáslaví (přes Vlkaneč, kde je možnost přestupu na vlak). První autobus směřující na Čáslav staví ve Chválovicích v pracovní dny po čtvrté a následující po šesté hodině ráno. Poslední autobus z Čáslavi sěrem k nám odjíždí před půl osmou večerní.