Web Obce

1849: Kříž v upomínku na zrušení roboty

Poslední aktualizace:


Letos v roce 2019 je to 170 let, kdy byla ukončena robota, tedy nucené práce venkovského lidu.
Kronikář uvádí, že v roce 1921 postavila obec nový kříž na rozcestí cest do Šebestenic a do Přibyslavic. Nový železný kříž v kamenném podstavci je náhradou za sešlý dřevěný kříž, který byl na tomto místě postaven dle pověsti roku 1849 v upomínku na zrušení roboty. V zahrádce kříže stál starý proschlý jeřáb, nepodařilo se dohledat, kdo a kdy jej tam zasadil. Po usazení nového kříže zasadil místní starosta, Antonín Vavřina lípu, kterou sám vypěstoval ze semen v ro. 1918.

K roku 1938 kronikář uvádí, že na rozcestí k obcím Šebestenice a Přibyslavice zřídila obec kolem kříže novou zahrádku. V zahrádce stál starý proschlý jeřáb, který nechala obec skácet. V náhradu za něj zasazena tam byla ještě jedna lípa. Starostoval tehdy Antonín Vavřina
Můžeme tedy soudit, že onen jeřáb byl nejpozději roku 1938 skácen, dnes zahrádku kolem kříze svírají dva urostlé kmeny vysokých stromů.

Z historie roboty
Již v r. 1680 chtěl císař Leopold I. uleviti lidu a vydal patent, jehož jádrem bylo nařízení, že robota má býti omezena 3 dny v týdnu. Tohoto nařízení však nebylo dbáno a lidu byla ukládána břemena libovolně jako dříve.

I Karel VI. vydal robotní patenty v r. 1717 a 1738, ale opět bez výsledku. Páni dělali si, co chtěli, a nikdo se venkovského lidu neujal, neboť vyšší úředníci byli sami držitelé statků a panství.

Císař Josef II. jako spoluvladař své matky Marie Terezie vydal dne 13.8. 1775 nový robotní patent, kterým rušil osobní nevolnictví poddaných a byla jim přiznána osobní svoboda. Tímto patentem bylo nejprve každému na vůli, aby ulehčení použíti mohl jen ten poddaný, který by měl z toho výhody, kdo však byl méně povinován, mohl i nadále starší povinnosti se přidržeti.

Císař Josef II. měl zajisté dobré úmysly, ale vydal také různá nařízení, kterým proti sobě všechno obyvatelstvo popudil. Například zapověděl náboženská procesí, vydal rozkaz, aby zemřelí pochováni byli v pytli, do něhož přisypáno nehašeného vápna. Posvícení muselo býti slaveno všade stejný den, tu neděli po sv. Havlu, tzv. císařské.

Kolem roku 1800 byla pro Chvalovice předepsána robota dle patentu z roku 1775 takto:

Z celého statku robotnického:

  • týdně 3 dny s párem koní potažné roboty
  • od sv. Jana Křtitele do sv. Václava 13 dní ruční práce
  • za přádlo platilo se v penězích 40 kr. dle staré povinnosti
  • za kuřata platilo se v penězích 36 kr. dle staré povinnosti
Z půl statku:

  • týdně 1 a půl dne potažné roboty s párem koní
  • od sv. Jana Křtitele do sv. Václava 6 a půl dne ruční práce
  • za přádlo platilo se v penězích 20 kr. dle staré povinnosti
  • za kuřata platilo se v penězích 18 kr. dle staré povinnosti
Z rolnické chalupy:

  • týdně dva a půl dne ruční práce skrze jednoho statného dělníka
  • za přádlo 20 kr. za kuřata 24 kr. dle staré povinnosti
Z obytného domku:

  • ruční robota v čase žní 5 dní a o otavách 2 dny
  • pod titulem činže platilo se z domku 40 kr. ročně

Brzy po r. 1800 byla robota s potahem i ruční změněna na ten způsob, že místo předepsané roboty in natura odvádělo se:
Ze statku: 21 měr čistého dobrého ovsa do panského špýcharu, k tomu ruční práce 13 dní ročně. Tato změna je v gruntovní knize prvně zaznamenána v r. 1811.
Z půlstatku a rolnické chalupy: 10 a půl míry ovsa a ruční práce 6 a půl dne ročně.

Odvádění obilí místo roboty se neosvědčilo. V r. 1835 při prodeji statků i ostatních rolnických živností musel se kupující zavázati kontraktně, že přejímá dluh kontribučenského obilí. Dluhy v obilí stále rostly a v r. 1848 vázlo v usedlostech průměrně 45 měr žita a 52 měr ovsa. Snad se majitelé domnívali, že jim bude při očekáváném zrušení roboty obilí odpuštěno, tak se ale nestalo. Vrchnost vložila dluhy do knih. Když v r. 1848 byla robota konečně úplně zrušena, byla uložena majitelům živností povinnost, aby odvedli dlužné kontribučenské obilí a museli také zaplatit výkup za robotní a jiné zaknihované povinnosti.

V r. 1850 vyměřeno bylo odškodné za zrušení roboty a ostatních služebností takto: z celého statku bylo zaplaceno odškodnění od zrušení roboty 80 zlatých a 5 krejcarů. Z půlstatku a chalupy 40 zlatých a 20 krejcarů. Z obytných domů se neplatilo. Za zrušení dávky pro faru krchlebskou vejce a koláče zaplatilo se jednou provždy: z celého statku 1 zl. 30 krejcarů z půlstatku a rolnické chalupy 90 kr. Tato služebnost povstala asi tím, že farář krchlebský zastával jistý čas službu faráře ve Zbýšově, když fara zbýšovská nebyla obsazena.


Prameny:

1) http://ebadatelna.soapraha.cz/a/294/1