Web Obce

Sbor dobrovolných hasičů Klucké Chválovice

Poslední aktualizace:

V roce 1896 byl v Kluckých Chválovicích založen sbor dobrovolných hasičů především z důvodu zamezení četným požárům v obci. Značná část stavení a to jak obytných tak i hospodářských, byla dřevěná, krytá šindely nebo došky. Požár takovýchto budov míval fatální následky, nejen pro budovy samotné, ale především pro jejich obyvatele, nebo majitele.

Vybavení sboru dobrovolných hasičů na počátku bylo skromné, tvořil jej dlouhý masivní žebřík, 2 háky na strhávání střešních konstrukcí, 4 vědra, 2 textilní plácačky a ruční pístová pumpa. Později byla zakoupení ruční stříkačka, která je funkční dodnes a bývá ozdobou místních setkání sborů dobrovolných hasičů. Veškerá výzbroj byla uskladněna na jednom místě, a to na mlátku obecního domu č.p. 12, který stál na místě dnešního parčíku nad současnou požární zbrojnicí. Po druhé světové válce byla vybudována nová hasičská zbrojnice, která byla v roce 2011 zrekonstruována a v roce 2016 bylo rekultivováno její nejbližší okolí.

V době, kdy byla používána ruční stříkačka, musela být zajištěna požární přípřež. Byl to pár schopných koní, a v případě požáru musel určený majitel koní přípřež poskytnout a jet k požáru. Poplach byl vyhlášen zvonem na místní kapličce nebo trubač sboru vyhlásil „Hoří, hasiči ven!“ - znělku jednotnou pro všechny sbory. Určený majitel koní měl na vratech viditelnou červenou cedulku a na ni bílými písmeny nápis Požární přípřež.

V letech 1935 – 38 nabízely speciální firmy výrobu hasičských stříkaček s ukázkou praktického využití. Ačkoliv se jednalo v té době o opravdu špičkovou techniku hasičských strojů a našeobec byla poměrně finančně zámožná, ke koupi stříkačky nedošlo.

Členská základna a funkcionáři.
Po založení měl sbor 18 činných dobrovolných hasičů a činnost sboru dále podporovali přispívající občané – hasiči. Tito připívající již necvičili, ale účastnili se různých společenských akcí. Někteří zámožnější poskytli sboru i nějaký dobrovolný finanční dar.

Z historie vedoucích funkcí:
Starostové Velitelé
Jan Zadina, čp. 10 Václav Kunášek, čp. 66
Jan Kutílek, čp. 29 Josef Pospíšil, čp. 17
Jaroslav Navrátil, čp. 4 Josef Fiedler, čp. 34
Václav Bernat, čp. 28 Josef Forejt, čp. 3
Zdeněk Pospíšil, čp. 17 Oldřich Rokos, čp. 48
František Fiedler, čp. 41
Josef Kutílek, čp. 15

V současnosti je starostou hasičského sboru Josef Klečák a ve velitelské funkci vystřídal Miroslava Voplakala Lukáš Klička. Tomáš Čížek má funkci strojníka a Vladimír Fiedler plní funkci hospodáře.

Dlouholetým pokladníkem sboru byl Josef Bernat čp. 28 v současnosti plní tuto funkci svědomitě Vladimír Fiedler. Současným jednatelem sboru je Josef Jirák čp. 36., který převzal tuto funkci po Františkovi Fiedlerovi.


2017-MilanZeleny005


   

V roce 2011 byla pořízena za finanční podpory Středočeského kraje nová fasáda budovy, v níž sídlí místní hasičská zbrojnice.

Fotky z uplynulých kulatých oslav výročí založení SDH Klucké Chválovice.

     

 

   

9.7. 2016 proběhla oslava 120. výročí založení SDH. V rámci slavností byla uctěna památka obětem války, vyznamenáni výjmeční jednotlivci, a při ukázkovém hašení byla do provozu uvedena manuální historická stříkačka. Foto z akce na tomto webu zde, na Sboboda Info zde na Rajceti zde.

Činnost sboru

Za více než sto let své činnosti zasahoval hasičský sbor u mnoha požárů a jiných živelných pohrom v obci i mimo ni.

Významější požáry a zásahy:
- r. 1912 – zásah u velkého požáru několika tesně sousedících stavení a to u p. Josefa Buriana čp. 21, u p. Karla Martínka čp. 20, u Václava Fanty čp. 23, u p. Vrány čp. 22 a u p. Rajsíka.
- r. 1914 – hořela hospoda čp. 15, kterou měl pronajatou p. Zajíc
- r. 1926 – zásah u velkého požáru 3 těsně sousedících roubených stavení p. Brebise, p. Pejzla a p. Kočičky (u Baldových). Přes veškerou snahu hasičů a pomoc všech občanů tato stavení vyhořela do základů a už neexistují. Při tomto požáru byl velký vítr, na některých objektech byla střecha z dehtového papíru a hořící papír byl větrem unášen přes celou obec, až se našly zbytky lepenky u lesa Klučenina. I když při požáru pomáhal každý občan, uvedená stavení kompletně vyhořela. Pro doplnění uvedená stavení byla umístněna za domem, kde dnes (2016) bydlí Kateřina Baldová
- r. 1935 – požár u p. Bondarčuka Iljeho – podařilo se zachránit pouze lidi, domácí zvířectvo uhořelo nebo se udusilo dýmem, dřevěné stavení lehlo popelem.
- r. 1936 – zásah u p. Bohuslava Zeleného na Hrádku
- r. 1939 – požár u p. Josefa Linharta – celá usedlost shořela a nebyla obnovena
- r. 1953 – zásah u požáru obytné budovy p. Josefa Fidlera (č.p. 34)
- r. 1968 – požár velkého stohu u kravína. Stoh tvořila sláma ze 70 ha polí. Celý lehl popelem, ačkoliv přijeli na pomoc okolní sbory hasičů.
- r. 1974 – požár střešní konstrukce hospody (čp. 6), ke se pořádal přímo v ten den hasičský ples. Požár byl zlikvidován, ale cca za 3 hodiny se znovu zvedl ještě jednou ve střešní konstrukci a byl nutný ještě jeden zásah. Akce skončila úspěšně. K požáru přijeli na pomoc některé sbory místního okrsku i hasiči z Čáslavi.
04/2000 – požár hospody čp. 6 Hašení se účastnili kromě našeho sboru též sbory z přilehlých obcí (ze Zbýšova, či Štebestenic).

Zásahy v okolních obcích:
- v r. 1935 u velkého skupinového požáru ve Vlkanči, kde hořely obytné budovy i hospodářské stavení a to u p. Václava Zeleného ve statku, kde se říkalo obchod, u p. Václava Buriána, stodola u p. Jana Horáka. Stodola při tamějším farním úřadě, hospoda u p. Horáka na návsi. Požár též zasáhl stavení p. Josefa Hübnera. Později v r. 1946 se pomáhalo zdolat požár u p. Hübnera Josefa ve Vlkanči s dobrým výsledkem
- v r. 1968 výjezd do Krchlebské Lhoty, kde hořela stodola pana Václava Jiráka čp. 17. Byl to objekt využívaný JZD Zbýšov ke skladování zemědělských produktů. Navzdory výpomoci několika hasičských sborů z okolí vyhořela stavba do základů. V témž roce byl znovu výjezd do Krchlebské Lhoty tentokrát k požáru stohu JZD Zbýšov. Požár byl podchycen již v počátcích a byl velmi rychle zlikvidován. Situaci pomohlo také vlhké počasí, které panovalo

Později byly dva výjezdy k lesním požárům, likvidace požářiště se podařila za pomoci hasičů z okrsku Zbýšov zvládnout. Sbor byl nápomocen také při likvidaci požáru skladu paliva při zbýšovském farním úřadě.

Technologie a principy vyvinuté v posledních desítkách let nejen ve stavebnictví působí preventivně proti požárům, proto se těžiště zájmu dobrovolných hasičů přesouvá více na brigádní a dobrovolnickou činnost. Nicméně sbor zůstává aktivní udržuje vozový park a účastní se cvičení a jiných hasičských akcí.